NAUJIENOS
Jūsų IP adresas: 54.161.100.24 Prisijungimas - Registruokitės

Mantas Zakarka: „Jūs pažaiskit smėlio dėžėje, o mes padarysim taip, kaip mums atrodo geriausia“

2013 m. gruodžio 11 d. Lietuvos Respublikos Seime (toliau – LRS) viešėjo ne tik valstybės ir savivaldybės institucijų, įstaigų, nevyriausybinių organizacijų atstovai, svečiai iš Londono, bet ir Nacionalinio neapykantos kalbos mažinimo komiteto kampanijos simbolis Panda. Visi jie susirinko į atrodytų jau n-ąją panašaus pobūdžio konferenciją apie jaunimo politiką Lietuvoje. Tačiau šį kartą dalyviams buvo iškeltas retorinis klausimas: ar siekiame to, ko norime siekti? Kitais žodžiais tariant: ar darome tai, ką turėtume daryti?

 

Dalyvius sveikino Seimo Pirmininko pavaduotojas Algirdas Sysas ir konferencijos organizatorius, Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos Pirmininkas Juras Požėla. Pranešimą skaitęs Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Šeimos ir bendruomenių departamento vyriausiasis patarėjas Steponas Kulbauskas, jaunimo reikalų koordinatoriams, atsakingiems už jaunimo politikos įgyvendinimą savivaldybėse, pranešė džiugią žinią apie jų darbo užmokesčio (DU) didėjimą – planuojama esamą 250 mln. Lt. biudžetą padidinti iki 278 mln. Lt.

 

Jaunimo organizacija – valstybinio sektoriaus partneris?

Konferencijos dalyvius nustebino naujojo Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) prezidento Manto Zakarkos pranešimas apie jaunimo nevyriausybinio sektoriaus situaciją, kylančius iššūkius. M. Zakarka teigė, jog nevyriausybinių jaunimo organizacijų sektorius kelia drąsiausias idėjas ir teikia realius siūlymus, o visų svarbiausia – siekia viešosios naudos visai visuomenei. Apie tarp institucinį, jaunimo ir savivaldybių bendradarbiavimą M. Zakarka kalbėjo, jog iniciatyvusis jaunimas, nuvykęs į savivaldybę pristatyti savo idėjų, padrąsinimų sulaukia, tačiau kas iš to? „Jūs pažaiskit smėlio dėžėje, o mes padarysim taip, kaip mums atrodo geriausiai“, – apie politikų požiūrį į veikiantį jaunimą savivaldybėse kalbėjo prezidentas. „Gal atėjo laikas jaunimo organizaciją paversti tikrais partneriais valstybiniam sektoriui? Už tai turi būti atsakingos abi pusės. Organizacijos turi išmokti parodyti konkretų rezultatą“, – savo siūlymus dėstė M. Zakarka.

 

Infrastruktūra yra, trūksta tik jaunimo

Tuo tarpu Lietuvos JRK atstovaujančios Nacionalinės jaunimo reikalų koordinatorių asociacijos prezidentas Vidas Visockis džiaugėsi koordinatorių sėkme. Apie tai byloja jų kilimas karjeros laiptas – šiuo metu, buvęs Zarasų JRK Ramūnas Keršys eina Zarasų savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas. V. Visockis mano, jog jaunimo politikai, kaip ir visoms kitoms, yra reikalingas lyderis, kurių daugelyje regionų yra per mažai. Dar vienas prezidento pastebėjimas – jaunimo trūkumas regionuose. Žinoma, galima tik pasidžiaugti, kad šiuo metu Lietuvoje veikia virš aštuoniasdešimt atvirų centrų ir virš šimto atvirų erdvių. Kyla klausimas, kas iš to, jei jie lieka stovėti tušti? „Ateinančiais metais turime orientuotis į tai, kaip pritraukti jaunimą į regionus. Didžiausias dėmesys ir lėšos turi būti skirtos nebe „kietiesiems“, investiciniams projektams, o jaunimą pritraukiančioms ir save realizuoti padedančioms veikloms“, – teigė V. Visockis.

Transformuoti į darbo rinką – dar mokykloje

Darbo ir socialinių tyrimų instituto (DSTI) direktorius prof. dr. Boguslavas Gruževskis teigė, jog šiuo metu pastebimas jaunimo nedarbo šalyje mažėjimas, kas džiugina visus jaunimo politikos formuotojus ir įgyvendintojus. Tačiau atsigręžiama į šeimą ir mokyklą – dvi svarbiausias vaikui institucijas. „Galime teigti, kad šeima, viena svarbiausių vaiko ugdytojų, neatlieka savo funkcijų“, – teigė B. Gruževskis. Profesorius pateikė pavyzdį: „Yra apsčiai tokių atvejų, kai tėtis žiūri krepšinį, vietoj to, kad mokytų vaiką fizikos“, – vieną iš gyvenimiškų situacijų pateikė DSTI direktorius. Jeigu vaikas – žemo pažangumo, šeimoje situacija taip pat nepalanki, akivaizdu, kad tokie vaikai gali patekti į bedarbių gretas. Profesoriaus manymu, vienas iš svarbesnių dalykų nedarbo problemai spręsti – vaiko transformacija į darbo rinką bendrojo lavinimo proceso metu. Mokykloje vaikai turi būti supažindinti su kitu, darbo pasauliu, kuris jiems yra nežinomas.

 

Iš narkotikų liūno – į direktorius

Konferencijoje viešėjo svečiai iš Londono (Anglija) – organizacijos „198 Contemporary Arts and Learning“ (liet. 198 „Šiuolaikinis menas ir mokymasis“) direktorė Julia Wolton ir du organizacijai priklausantys jaunuoliai, kurios dėka jiems pavyko išklimpti iš narkotikų liūno ir tapti puikiais leidėjais, socialiniais verslininkais. Užsienyje veikianti organizacija siūlo jaunimui mokytis dizaino pagrindų, plėtoti jaunų žmonių įgūdžius versle. „Pradėjome nuo nulio, bet pastebėjom, kad sekasi neblogai. Dėka organizacijoje įgytų žinių ir įgūdžių, mes įkūrėme madingų drabužių parduotuvę – plėtojame spausdinimo ant trikotažo paslaugas. Tai labai puiki galimybė jauniems žmonėms įgyti žinių, padėsiančių įkurti savo verslą“, – savąja patirtimi su konferencijos dalyviais dalinosi jaunuolis iš Londono. Kitas jaunuolis pasakojo, jog Jungtinėje Karalystėje buvo įsitraukęs į narkotikų verslą, tačiau dar būdamas vos penkiolikos netikėta pažintis su Julia (organizacijos direktore) jam padėjo įsitraukti į veiklą, po kurios jis teigė supratęs, kad gyvenimas keičiasi. Jaunuoliai pasakojo leidžiantys jaunimo žurnalą, kuris yra puiki jų saviraiškos, kūrybinė priemonė jaunimui – norinčiam ir galinčiam veikti. „Mūsų medijų platforma atspindi jauno žmogaus veiklą, rezultatus. Mums pavyko pakalbinti net Jungtinės Karalystės ministro pirmininko pavaduotoją Nick‘ą Clegg‘ą“, – apie savo vieną įspūdingiausių pasiekimų pasakojo jaunuoliai.

Konferencijoje buvo kalbama apie jaunimo politiką įvairiais rakursais. Iš gausos temų, kurios buvo nagrinėjamos ir išdiskutuotos konferencijos metu, galima daryti išvadą, jog šioje srityje vyrauja lengvas chaosas. Abejotina tik tai, ar tokiais susibūrimais, apart jaunimo politikos įgyvendintojų išsikalbėjimo, kažkas ims keistis. Bene vienintelis realiausias ėjimas – LR Švietimo ir mokslo ministerijos įtraukimas į veiklas ir panašaus pobūdžio konferencijas, nes mokykla yra antroji institucija, lygiai taip pat atsakinga už jauno žmogaus formavimąsi. O tarp šių dviejų sektorių šiuo metu glaudaus bendradarbiavimo nematoma.

 

Evelina KISLYCH

 

Svarbu

Artėjant Europos Parlamento rinkimams susirūpinta jaunimo apolitiškumu

Lapkričio 5 dieną Kauno „Parkinn“ viešbutyje vyko Europos Parlamento informacijos biuro (EPIB) Lietuvoje organizuotas seminaras „Europos Parlamento rinkimai 2014 m. ir bendradarbiavimas su savivaldybėmis“. Į susitikimą su biuru atskubėjo savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriai ir viešųjų ryšių specialistai.

Sužinota nei daug, nei mažai – balsavimas turėtų būti kiekvieno piliečio pareiga, tačiau faktas tas, jog jaunimas nėra linkęs to daryti. Ką darom?

 

Skaityti daugiau...

Nuo šiol universitetinis išsilavinimas valstybės tarnautojui nereikalingas

Turbūt net labai norint nepavyktų apibūdinti Lietuvos savivaldybių jaunimo reikalų koordinatorių (toliau – JRK) veido išraiškų, jiems išvydus vieninteliame oficialiame šalies  leidinyje „Valstybės žiniose“ paskelbtą ministro įsakymo pakeitimą. Jame transliuojama viena žinia: jaunimo politika grimzta žemyn – JRK postą galės užimti ir neuniversitetinį, koleginį išsilavinimą turintys asmenys.

 

Skaityti daugiau...

Jaunimo reikalų koordinatoriai – ne dėl „varnelės“

bendra jrkaSpalio 10–12 dienomis Druskininkuose vyko jau dešimtas, jubiliejinis Nacionalinės jaunimo reikalų koordinatorių asociacijos (NJRKA) kasmetinis suvažiavimas – „Koordinalizacija 2013“. Šiemet į vieną vietą susirinko net 46 Lietuvos savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriai. Prie bendro stalo susėdę jaunimo politikos formuotojai ir įgyvendintojai dalinosi ne tik metiniais pasiekimais, bet sveika kritika – suvažiavimo metu virė aštrios diskusijos.

 

Skaityti daugiau...

Jaunimo reikalų koordinatorių visuotinis rinkiminis susirinkimas-seminaras „Koordinalizacija 2017“

NJRKA Jaunimo reikalų koordinatorių visuotinis rinkiminis susirinkimas-seminaras „Koordinalizacija 2017“ (kartu su NJRKA prezidento ir valdybos rinkimais, naujų JRK priėmimu) numatyta, kad vyks gruodžio 5-6 d. pačiame Lietuvos centre – Kėdainiuose, viešbutyje „Grėjaus namas“ (www.grejausnamas.lt).  

Preliminari programa:

Darbo su jaunimu plėtra

logo jrdTurbūt pastebėjote, jog šiandieną kaip niekad populiaru sudarinėti TOP dešimtukus. Reitinguojami keisčiausi dalykai: nuo populiariausių dainų TOP 10 iki TOP šalių, kuriose galima užsisakyti nuotakas paštu! Beprotiškiausių dešimtukų gretose atsidūrė jaunimo problemų reitingas, skelbiamas internetinėje svetainėje toptenz.net.

Skaityti daugiau...

SVARBU

Kandidatės į NJRKA prezidentes motyvacinis laiškas

      Šių metų gruodžio 5-6 d. Kėdainiuose rengiamo Nacionalinės jaunimo reikalų koordinatorių asociacijos (NJRKA) visuotinio susirinkimo metu bus renkamas ir naujas NJRKA prezidentas. Pateikiame kandidatės į organizacijos prezidentes motyvacinį laišką:

Jaunimo reikalų koordinatorių visuotinis rinkiminis susirinkimas-seminaras „Koordinalizacija 2017“

NJRKA Jaunimo reikalų koordinatorių visuotinis rinkiminis susirinkimas-seminaras „Koordinalizacija 2017“ (kartu su NJRKA prezidento ir valdybos rinkimais, naujų JRK priėmimu) numatyta, kad vyks gruodžio 5-6 d. pačiame Lietuvos centre – Kėdainiuose, viešbutyje „Grėjaus namas“ (www.grejausnamas.lt).  

Preliminari programa:

Europos tyrėjų bendradarbiavimas – būtinas

Lietuvoje įvyko ilgai laukti tarptautiniai jaunimo tyrėjų mokymai „Youth researchers: upgraded!“ (liet. Jaunimo tyrėjai: atnaujinta), kuriuos organizavo VšĮ „Politikos ir tyrimų analizės institutas“. Mokymai, kuriuose dalyvavo net aštuonių šalių (Turkijos, Norvegijos, Portugalijos, Lietuvos ir kt.) jaunimo situacijos tyrėjai bei jaunimo politikos ekspertai vyko jaunimo politikos padangėje garsiame mokymų centre „Daugirdiškės“ (Trakų rajonas).

Jaunimo politikos dėmesio centre – regionai

Kovo pradžioje Jaunimo reikalų departamentas (JRD), drauge su LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija organizavo nacionalinį susitikimą „Regioninės jaunimo politikos plėtra“. Šiemet šis jaunimo politikos formuotojų ir įgyvendintojų susitikimas įvyko vienoje lankomiausių Lietuvos kurortinių vietovių – Trakuose. Į vieną vietą bendram tikslui susitiko per 100 žmonių, tiesiogiai ir netiesiogiai atsakingų už palankios jaunimui aplinkos kūrimą ir jų tikslingo integravimosi į visuomenę skatinimą ir palaikymą.

Artėjant Europos Parlamento rinkimams susirūpinta jaunimo apolitiškumu

Lapkričio 5 dieną Kauno „Parkinn“ viešbutyje vyko Europos Parlamento informacijos biuro (EPIB) Lietuvoje organizuotas seminaras „Europos Parlamento rinkimai 2014 m. ir bendradarbiavimas su savivaldybėmis“. Į susitikimą su biuru atskubėjo savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriai ir viešųjų ryšių specialistai.

Sužinota nei daug, nei mažai – balsavimas turėtų būti kiekvieno piliečio pareiga, tačiau faktas tas, jog jaunimas nėra linkęs to daryti. Ką darom?